Program nauki języka angielskiego młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich

Dzień patrona Szkocji  -  St. Andrew's Day

Każdego roku, w ostatni dzień listopada obchodzony jest dzień św. Andrzeja. Tego wieczoru miłośnicy wróżb będą mogli spróbować odgadnąć, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularne „Andrzejki”, które w Polsce kojarzą się przede wszystkim z laniem wosku, są jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Szkocji!

30 listopada Szkoci hucznie świętują dzień patrona swojego kraju – św. Andrzeja. W trakcie tego narodowego święta, na ulicach szkockich miast powiewają flagi zwane The Saltire lub St. Andrew’s Cross, na których znajduje się krzyż św. Andrzeja, a mieszkańcy biorą udział w licznych paradach, koncertach oraz tańcach i zabawach. Podczas obchodów St. Andrew's Day, można także zwiedzić za darmo większość narodowych zabytków. Dzień patrona Szkocji  to także:

•  specjalne menu: Cullen Skink (zupa z wędzonej ryby, ziemniaków i cebuli), Haggis (owczy żołądek napełniony mieszaniną owczych podrobów), Kidney pie (zapiekanka z ciasta, kawałków wołowiny i podrobów) czy Spotted pudding (pudding podawany na gorąco z sosem)
•    tradycyjny ubiór – unikatowe dla swojego klanu kilty ze sporranem (torebką ze skóry lub futra noszoną na kilcie)
•    taniec gaelicki zwany ceilidh
•    szkockie instrumenty, w tym bagpipes – dudy
•    wróżby

Ponadto podczas St. Andrew's Day wszyscy mogą zmierzyć się w zawodach zwanych Caber toss. Ta niezwykle trudna konkurencja sportowa polega na rzucaniu na odległość palem drewna, tak aby wylądował na ziemi przeciwnym końcem.

A jak połączyć polskie oraz szkockie „Andrzejki” i zorganizować je np. w szkole? Warto udekorować salę lekcyjną i przynieść kilka przekąsek. Dodatkowo każdy z uczniów może dołączyć do swojego ubrania jakiś element w szkocką kratę.

Happy St. Andrew's Day!


09 stycznia 2018

Test Progress 1 - pierwszy test sprawdzający

Od 8 do 22 stycznia 2018 r. uczniowie Programu Youngster mogą podchodzić do pierwszego testu sprawdzającego poziom wiedzy z jęz. angielskiego.

21 grudnia 2017

Konkurs „Teenagers in Action” 2017/18

Ogłaszamy kolejną edycję konkursu projektów klasowych „Teenagers in Action” dla uczniów klas III szkół gimnazjalnych objętych Programem Youngster.

09 listopada 2017

Trwa rekrutacja do nowego projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej !

Zapraszamy chętne szkoły do udziału w projekcie "Ferie z ekonomią"

23 sierpnia 2017

Rozpoczynamy XI edycję Programu Youngster!

Wraz z początkiem września ruszymy z kolejną edycją Youngstera. W roku szkolnym 2017/18 w programie udział weźmie 35 gmin i szkół z całej Polski. Do XI edycji zostały zaproszone szkoły uczestniczące w projekcie w ubiegłym roku szkolnym.

14 lipca 2017

Tytuł nauczyciela „YoungMASTER”edycji 2016/17 przyznany!

Każdego roku w ramach Programu Youngster doceniamy nie tylko postępy uczniów, ale również wyróżniamy ich nauczycieli. Miło nam poinformować, że komisja konkursowa przyznała tytuł „YoungMASTER” najlepszemu nauczycielowi edycji 2016/17!