Program nauki języka angielskiego młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich

Dzień patrona Szkocji  -  St. Andrew's Day

Każdego roku, w ostatni dzień listopada obchodzony jest dzień św. Andrzeja. Tego wieczoru miłośnicy wróżb będą mogli spróbować odgadnąć, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularne „Andrzejki”, które w Polsce kojarzą się przede wszystkim z laniem wosku, są jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Szkocji!

30 listopada Szkoci hucznie świętują dzień patrona swojego kraju – św. Andrzeja. W trakcie tego narodowego święta, na ulicach szkockich miast powiewają flagi zwane The Saltire lub St. Andrew’s Cross, na których znajduje się krzyż św. Andrzeja, a mieszkańcy biorą udział w licznych paradach, koncertach oraz tańcach i zabawach. Podczas obchodów St. Andrew's Day, można także zwiedzić za darmo większość narodowych zabytków. Dzień patrona Szkocji  to także:

•  specjalne menu: Cullen Skink (zupa z wędzonej ryby, ziemniaków i cebuli), Haggis (owczy żołądek napełniony mieszaniną owczych podrobów), Kidney pie (zapiekanka z ciasta, kawałków wołowiny i podrobów) czy Spotted pudding (pudding podawany na gorąco z sosem)
•    tradycyjny ubiór – unikatowe dla swojego klanu kilty ze sporranem (torebką ze skóry lub futra noszoną na kilcie)
•    taniec gaelicki zwany ceilidh
•    szkockie instrumenty, w tym bagpipes – dudy
•    wróżby

Ponadto podczas St. Andrew's Day wszyscy mogą zmierzyć się w zawodach zwanych Caber toss. Ta niezwykle trudna konkurencja sportowa polega na rzucaniu na odległość palem drewna, tak aby wylądował na ziemi przeciwnym końcem.

A jak połączyć polskie oraz szkockie „Andrzejki” i zorganizować je np. w szkole? Warto udekorować salę lekcyjną i przynieść kilka przekąsek. Dodatkowo każdy z uczniów może dołączyć do swojego ubrania jakiś element w szkocką kratę.

Happy St. Andrew's Day!


09 listopada 2017

Trwa rekrutacja do nowego projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej !

Zapraszamy chętne szkoły do udziału w projekcie "Ferie z ekonomią"

23 sierpnia 2017

Rozpoczynamy XI edycję Programu Youngster!

Wraz z początkiem września ruszymy z kolejną edycją Youngstera. W roku szkolnym 2017/18 w programie udział weźmie 35 gmin i szkół z całej Polski. Do XI edycji zostały zaproszone szkoły uczestniczące w projekcie w ubiegłym roku szkolnym.

14 lipca 2017

Tytuł nauczyciela „YoungMASTER”edycji 2016/17 przyznany!

Każdego roku w ramach Programu Youngster doceniamy nie tylko postępy uczniów, ale również wyróżniamy ich nauczycieli. Miło nam poinformować, że komisja konkursowa przyznała tytuł „YoungMASTER” najlepszemu nauczycielowi edycji 2016/17!

16 czerwca 2017

Wyniki konkursu na najlepszego ucznia „YoungSTAR”

Z radością ogłaszamy wyniki konkursu na najlepszego ucznia „YoungSTAR” edycji 2016/17!

19 maja 2017

Zapraszamy do uczestnictwa w Leśnej Akademii Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS) !

Trwa właśnie rekrutacja do tegorocznej edycji projektu! LAS to kolejny projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.