Program nauki języka angielskiego młodzieży szkół gimnazjalnych z terenów wiejskich

Welsh celebrate St. David's Day

Każdego roku, w dniu 1 marca, mieszkańcy Walii obchodzą swoje święto narodowe - St. David’s Day. Jego nazwa pochodzi od imienia św. Dawida, patrona Walii. Z tej okazji Walijczycy organizują pochody, kolorowe parady, koncerty i zawody sportowe, a także opowiadają legendy.

Wśród walijskich symboli narodowych znajdują się m.in.:

· the St. David Cross, called also Dewisant - flaga Walii, która powstała w oparciu o herb św. Dawida. Podczas St. David’s Day flagi z złotym krzyżem na czarnym tle wywieszane są na domach oraz powiewają w trakcie pochodów.

· a leek and a daffodil - por i żonkil, to najbardziej rozpoznawalne symbole tego dnia. Związane są z niezwykłą historią i legendami o św. Dawidzie. Wielu Walijczyków ozdabia w tym dniu swoją garderobę żółtymi żonkilami i zielonymi porami.

· traditional clothes - na zwyczaje związane ze St. David’s Day składa się także przemierzanie ulic w tradycyjnych strojach - kobiety ubierają czarny kapelusz, czerwony szal na białą bluzkę oraz spódnicę i fartuszek najczęściej w biało-czarną kratę, mężczyźni natomiast przywdziewają czerwona kamizelkę na białą koszulę i czarne spodnie.

 

Dzień św. Dawida jest również okazją do wspólnego spożywania tradycyjnych przysmaków,do których należą m.in.:

·         Cawl (gulasz z walijskiej jagnięciny i warzyw),

·         Welsh rabbit (grzanki z serem),

·         Laverbread (morskie wodorosty, z bekonem, pomidorami oraz  grzanką),

·         ciasta i ciastka walijskie np. Welsh cakes,  Bara brithi, Pice ar y Mean.


09 stycznia 2018

Test Progress 1 - pierwszy test sprawdzający

Od 8 do 22 stycznia 2018 r. uczniowie Programu Youngster mogą podchodzić do pierwszego testu sprawdzającego poziom wiedzy z jęz. angielskiego.

21 grudnia 2017

Konkurs „Teenagers in Action” 2017/18

Ogłaszamy kolejną edycję konkursu projektów klasowych „Teenagers in Action” dla uczniów klas III szkół gimnazjalnych objętych Programem Youngster.

09 listopada 2017

Trwa rekrutacja do nowego projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej !

Zapraszamy chętne szkoły do udziału w projekcie "Ferie z ekonomią"

23 sierpnia 2017

Rozpoczynamy XI edycję Programu Youngster!

Wraz z początkiem września ruszymy z kolejną edycją Youngstera. W roku szkolnym 2017/18 w programie udział weźmie 35 gmin i szkół z całej Polski. Do XI edycji zostały zaproszone szkoły uczestniczące w projekcie w ubiegłym roku szkolnym.

14 lipca 2017

Tytuł nauczyciela „YoungMASTER”edycji 2016/17 przyznany!

Każdego roku w ramach Programu Youngster doceniamy nie tylko postępy uczniów, ale również wyróżniamy ich nauczycieli. Miło nam poinformować, że komisja konkursowa przyznała tytuł „YoungMASTER” najlepszemu nauczycielowi edycji 2016/17!